Class-teachers & Assistant Class-teachers

F.1
Class Class-teachers Assistant Class-teachers
1A Mr Lun Ho Yin Miss Yuen Ching Yee
1B Mr Choi Yuk Fong Miss So Wing Yee
1C Miss Kwok Fung Yee Mr Yang Tao
1D Miss Tai Lai Yi Mr Chan Ho Kai
F.2
Class Class-teachers Assistant Class-teachers
2A Miss Chow Kit Mei Miss Yau Chui Mei
2B Miss Chan Lai Wan Mr Chiu King Chuen
2C Miss Lit Lai Shan Mr Cheung Kwong Po
2D Miss Lee Ching Man Miss Chung Ka Yee
F.3
Class Class-teachers Assistant Class-teachers
3A Mr Cheung Chak Ngai Miss Lau Pui Fan
3B Mr So Wing Shun Miss Fong Sui Ki
3C Miss Lin Fei Mr Lam Siu Kai
3D Miss Sin Ka Lai Miss Cheung Wai Wing
F.4
Class Class-teachers Assistant Class-teachers
4A Miss So Ka Wai Dr Ho Lai Ping
4B Miss Leung Wing Yee Miss Tam Kwok Ying
4C Mr Yiu Chi Hung Mr Hui Tze Tak
4D Dr Tso Keung Ming Mr Wong Cheung Ping
4E Mr Chan Ka Ki Mr Chong Shui Sang
F.5
Class Class-teachers Assistant Class-teachers
5A Mr Chow Kin Shuen Miss Wong Sau Lin
5B Miss Tang Lung Yin Mr Yau Wai Fai
5C Mr Fan Sai Ming Miss Ma Man Ha
5D Miss Luk Ka Man Mr Chiu Siu Hong
5E Miss Ip Yee Man Miss Lee Shuk Ling
F.6
Class Class-teachers Assistant Class-teachers
6A Miss Ho Ka Man Miss Ho Man Yee
6B Miss Chan Wai Ni Miss Lai Hoi Suet
6C Miss Lee Ely Miss Lo Suet Yee
6D Miss Law Wing Kwan Miss Kwan Lai Lai
6E Miss Wong Ka Yi Miss Leung Kit Man

Heads of Departments

Heads of Departments
Departments Panel Chairpersons
1.English Language PanelMs Lee Shuk Ling
2.Chinese Language PanelMs Tam Kwok Ying
3.Mathematics PanelMr Fan Sai Ming
4.Liberal Studies PanelMs Lo Suet Yee
5.Physics PanelMr Lam Siu Kai
6.Biology PanelMr Lau Chi Ip
7.Chemistry PanelMr Chiu Siu Hong
8.Integrated Science PanelMr Chiu King Chuen
9. Geography PanelMs Chan Nga Lai
10. Economics Panel Ms Leung Kit Man
11. History PanelMr Yau Wai Fai
12. Chinese History PanelMs Wong Sau Lin
13. Chinese Literature PanelMs Chan Lai Wan
14. Information Technology PanelMr Yeung Yam Shi
15. Business, Accounting and Financial Studies PanelMs Kwan Lai Lai
16. Visual Arts PanelMs Yuen Ching Yee
17. Design & Technology PanelMr Cheung Kwong Po
18. Music Panel Ms So Wing Yee
19. Home Economics PanelMs Yau Chui Mei
20. Physical Education Panel Mr Wong Cheung Ping

Heads of Committees

Heads of Committees
Committees Coordinators
Moral Education & Guidance Committee Mr Lau Chi Ip
Career Guidance Committee Ms Ng Yuk Ping
Counselling & Guidance Ms Ip Yee Man
Civic Education Committee Ms Lee Ely
Inclusive Education Committee Ms Chan Wai Ni
Extra-curricular Activities Committee Ms Kwok Fung Yee
Information Technology Committee Mr Yeung Yam Shi
Broadcasting Committee Ms Law Wing Kwan
Reading Committee Ms Chung Ka Yee
Publicity Committee Ms Chow Kit Mei
Environmental Education Committee Ms Ho Man Yee
Laboratory Safety CommitteeMr Chiu Siu Hong
Audio-visual Aids Department Mr Chiu King Chuen

Heads of School Committees

1. School-based Management Committee
Domain I: Management and Organisation Mr Wong Chong Yee
Domain II: Learning and TeachingMs Chan Nga Lai
Domain III: Student Support & School EthosMr Lau Chi Ip
2. Academic Committee (Key Learning Areas)
English LanguageMs Lee Shuk Ling
Chinese LanguageMs Tam Kwok Ying
MathematicsMr Fan Sai Ming
ScienceMr Chiu Siu Hong
TechnologyMr Yeung Yam Shi
Personal, Social & Humanities EducationMs Leung Kit Man
ArtsMs So Wing Yee
Physical EducationMr Wong Cheung Ping
3. Moral Education & Guidance Committee
a) Moral Education, Discipline & Career Guidance Section
Lau Chi IpCoordinator & F.6 Form-teacher
Ma Man HaDiscipline Mistress &
F.5 Form-teacher
Yau Wai FaiF.5 Form-teacher
Wong Cheung PingF.4 Form-teacher
So Wing ShunF.3 Form-teacher
Cheung Kwong Po F.2 Form-teacher
Kwok Fung YeeF.1 Form-teacher
Ng Yuk Ping Career Mistress
Lee Ching ManPrefect Mistress
Ho Lai Ping Prefect Mistress
b) Counselling & Guidance Section
Ip Yee ManGuidance Mistress
4. Others
Ms Kwok Fung YeeExtra-curricular Activities Committee
Ms Chan Wai NiInclusive Education Committee
Ms Chung Ka YeeReading Committee
Ms Lo Suet YeeProject Learning
Ms Lee ElyCivic Education Committee
Ms Law Wing Kwan Broadcasting Committee
Ms Chow Kit MeiPublicity Committee
Ms Ho Man YeeEnvironmental Education Committee

Head of School Society / Club / Group

Academic Society / Club / Group Coordinators
1. English Society Lee Shuk Ling
Creative Writing Class Chow Kit Mei
2. Chinese Society Chan Lai Wan
3. Putonghua Society Yang Tao
4. Mathematics Society Fai Sai Ming
5. Integrated Science Society Chiu King Chuen
6. Physics Society Lam Siu Kai
7. Chemistry Society Hui Tze Tak
8. Biology Society Choi Yuk Fong
9. History Society Yau Wai Fai
10. Chinese History Society Wong Sau Lin
11. Geography Society Chan Nga Lai
12. Economics Society Cheung Wai Wing
13. Liberal Studies Society Lo Suet Yee
14. Computer Society Yeung Yam Shi
15. Accounting Society Kwan Lai Lai
16. Reading Club Chung Ka Yee
Service Society / Club / Group Coordinators
17. Civic Education Lee Ely
18. Road Safety Patrol Tai Lai Yi
19. Scout Chow Kin Shuen
20. Girl Guides Luk Ka Man
21. Christian Fellowship Kwan Lai Lai
22. Sunshine Peer Group Ip Yee Man
23. HK St. John Ambulance Brigade Wong Ka Yi
24. Junior Police Call Lai Pui Lam
25. Library Service Group Chung Ka Yee
Artistic Society / Club / Group Coordinators
26. Music Club – School Orchestra So Wing Yee
27. Music Club – Choir So Wing Yee
28. Visual Arts Club Yuen Ching Yee
29. Dance Club Lau Pui Fan
30. Putonghua Drama Club Yang Tao
31. Chinese Drama Club Tang Mo Ching
32. English Drama Club Whitman, James Jacob
33. Singing Group Lee Ely
Sport Society / Club / Group Coordinators
34.Volleyball ClubWong Cheung Ping
35.Badminton Club Lau Pui Fan
36.Basketball ClubMa Man Ha
37.Football TeamChiu Siu Hong
38.Red HouseWhitman, James Jacob
39.Yellow HouseLit Lai Shan
40.Blue HouseYiu Chi Hung
41.Green HouseYuen Ching Yee
Interest Society / Club / Group Coordinators
42. Home Economics Club Yau Chui Mei
43. Design & Technology Club Cheung Kwong Po
44. Go Club Chong Shui Sang
45. Chinese Martial Arts Club Leung Kit Man
46. CKC Chinese Character Input Club Cheung Chak Ngai
47. Broadcasting Team Law Wing Kwan
48. Gardening Club Lit Lai Shan
49. Debate Team Tso Keung Ming
50. Calligraphy Club Ho Ka Man